Budoucnost farské zahrady
Farská zahrada se nachází už pěknou řádku let v neutěšeném stavu. Obec měla farskou dlouhodobě v pronájmu, což obci, z důvodu možné výpovědi ze strany farnosti, neumožňovalo žádné větší investice. Farská je i přes svůj chatrný stav poměrně intenzivně využívána, a to jak na veřejné akce, tak i soukromé oslavy apod. a rozhodně si zaslouží renovaci. Jelikož farnost nemá zájem o prodej pozemku, bylo potřeba vymyslet způsob, který by ponechal farskou v jejich vlastnictví a zároveň umožnil obci do areálu investovat. Po několikaměsíčním vyjednávání tak byla podepsána výpůjčka na 30 let. Ta obci při neporušení smlouvy zaručuje možnost užívání areálu a jelikož 30 let je dlouhá doba, může v souladu se zákonem do farské investovat vlastní finanční prostředky.
Ještě před zadáním projektové dokumentace jsme se rozhodli nechat udělat architektonickou studii, které se bez nároků na finanční odměnu chopil Viktor Čehovský. Jeho první „nástřel“ si můžete prohlédnout výše. Návrh nové podoby byl představen zástupcům všech spolků a lidem, kteří u nás pravidelně pořádají akce. Návrh nyní ještě projde úpravami, které vychází z jejich postřehů a připomínek. Vyjádřit se k návrhu můžete i Vy – podrobný popis návrhu navazuje na tento článek, vizualizace si můžete prohlédnout zde. Připomínky můžete zaslat na obecní mail obec@skrben.cz nebo písemně do schránky OÚ do 30. 11. 2024.
Po zvážení a zahrnutí připomínek bude zadáno vypracování projektové dokumentace. Vzhledem k časové náročnosti jak vypracování projektu, tak následného stavebního řízení, by realizace mohla proběhnout v roce 2026.
Revitalizace farské zahrady ve Skrbeni – podrobný popis
Záměrem studie je maximální prostorové využití řešené plochy a zároveň zachování přírodního charakteru zahradního vnitrobloku. Pozemek má tvar lichoběžníku o šířce 25 m a délce 31 až 36 m, zadní část sousedí se zahradami rodinných domů z návsi a ulice Hlavní. Vzhledem k návaznosti na centrum obce s obecním úřadem, hospodou a komunitním centrem na faře je potřeba zdůraznit dosažení odpovídající estetické kvality stavebních úprav s úctou k historickému charakteru místa.
Návrh vychází ze stávajícího uspořádání s rozdělením na část pro diváky a část s občerstvením a zastřešeným podiem. Podium je orientováno směrem k hospodě a hasičské zbrojnici, čelem k příchodu návštěvníků. Hlavní nápor hluku při koncertech tak zachytí stavby, které nejsou určeny k bydlení. Akustické hledisko je zohledněno tvarem a materiály zastřešení podia, jako akustické absorbery by měly sloužit podhledy přístřešků, dřevěná stěna podél zahrad od jihu a opláštění objektu občerstvení. Celý navržený blok zástavby podél západní strany areálu vytvoří protihlukovou barieru chránící soukromé zahrady v sousedství. Přístup do areálu zůstane stáavajícími vraty mezi farou a hasičskou zbrojnicí a skrze restaurační zahrádku. Zásobování občerstvení bude z ulice Hlavní příjezdem kolem obecního sálu.
Dlažby, vegetační prvky
V současné době je zpevněná plocha tvořena pouze tanečním parketem z betonové dlažby, ostatní plochy jsou zatravněné, místy vyšlapané. Nově navržený taneční parket tvoří ústřední motiv celého prostoru a je navržený ve tvaru oválu z hlazeného betonu. Dilatační spáry tvoří nepravidelný ornament protínajících linií různých směrů. Ostatní plocha bude dlážděna žulovou kostkou s rozšířenou spárou na způsob zatravňovací dlažby. Bude tak možné zachovat zelený vzhled areálu i s intenzivním využitím prostoru při konání hromadných akcí. V místě předpokládané vyšší provozní zátěže je kamenná dlažba položena s úzkou spárou bez zatravnění. Plochy krytého posezení jsou navrženy z plošné betonové dlažby, je možné využití materiálu ze zrušeného parketu.
Stávající vzrostlé stromy budou částečně nahrazeny novou výsadbou s ohledem na jejich zdravotní stav nebo potřebu jiného umístění. Všechny nové střechy jsou navrženy zelené s ohledem na zpomalení odtoku dešťové vody a zamezení přehřívání v letních měsících.
Přístřešky s posezením
Lehké ocelové sloupky ponesou dřevěnou konstrukci zastřešení. Sloupky jsou tvořeny trojicí trubek pro maximální dosažení zeštíhlujícího dojmu. Zastřešení tvoří dřevěný rošt s akustickým podhledem, kde bude umístěno i osvětlení.
Zastřešení podia
Konstrukce podia je krytá opláštěním, které se po celém obvodu směrem k okrajům ztenčuje. Tento motiv se opakuje i na střechách posezení. Vlastní podium nepravidelného tvaru má rozměr cca 8 x 6 m (stávající rozměr je cca 4,5 x 3,5 m) a je zvýšeno 60 cm nad terén. Světlá výška prostoru je 3,4 m. V podhledu se uvažuje s instalací jevištního a pracovního osvětlení.
Objekt občerstvení, toalety, zázemí účinkujících
Tyto objekty navazují na podium, výška zastřešení je v nižší úrovni. Toalety a zázemí účinkujících jsou umístěny za neutrální fasádou bez okenních otvorů, prosvětlení bude skrze střešní světlíky. Prostor občerstvení je navržen s dlouhým pásovým oknem podél pracovních pultů s možností tří výdejových míst – okének s výsuvným křídlem. Samostatně je řešeno grilování na dřevěném uhlí a udírna jako otevřený přístřešek bez opláštění.